Vardas
Slaptažodis
lten

naujienos

Airijos fotomanai keičia susitikimų vietą bei scenarijų

Dviejų metų gimtadienį neužilgo švesiantys Airijos fotomanai į savo ratą kviečia prisijungti naujus narius. O kad laikas drauge neprailgtų ir duotų naudos, fotografija besidomintys Dublino lietuviai susitikimams suteikė naujo “skonio” - praėjusį savaitgalį pradėta filmų peržiūra, kuri padės ne tik giliau pažvelgti į ši meną, bet ir padėsianti lavinti fotografinį matymą.

Praėjusio šimtmecio kinas

Fotomanai ne tik keičia susitikimų scenarijų, bet ir vietą. Tradiciškai viešbučio “Park Inn” restorano žaliuosius fotelius kiekvieną penktadienį okupuojantys lietuvaičiai nutarė, jog neprošal būtų pasisvečiuoti ir pas savo kolegas namuose. Taip ir pigiau, ir įdomiau… Misija “Svečiuose” startavo pas klubo prezidentę Ievą, kur nedidelio buto svetainėje fotomanai mėgavosi “tuščiomis” kalboms, kurios ilgainiui peraugo į savotišką “terapiją”, bei įdomių žmonių apsilankymu. Čia rašytojas Rolandas Rastauskas (jo Glendalough’e rasta lazda vis dar iškilmingai stovi koridoriuje, - aut.past.) su Lietuvos Fotomenininkų Sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininku Remigijumi Treigiu atrinkinėjo nuotraukas trečiąjai fotomanų parodai “Tolima - Artima”, o džiazmenas Vytautas Grubliauskas (Kongas), kurį drąsiai būtų galima vadinti lietuviškuoju Louis’u Armstrong’u, surengė tikrą koncertą. Tačiau… vis daugėjant svečių, nedidelio buto svetainė tapo per ankšta. Tad praėjusį penktadienį fotografijos mylėtojai sugūžėjo pas fotomanę Rūtą ir Woodį, kur pradėtas naujas susitikimų ciklas - filmų peržiūra ant didžiulio projektoriaus. 1929 - aisiais sukurtas nebylusis Dzigos Vertovo filmas “Žmogus su kino kamera” (“Man with a Movie Camera”) davė penko kalboms. Tai filmas apie komunistinio Odesos didmiesčio gyvenimą. Titrai pradžioje manifestuoja, kad tai kinas be dekoracijų, be aktorių ir be scenarijaus, - tai tiesiog fragmentai "iš kino operatoriaus dienoraščio". Nostalgiški reginiai, nukeliantys į trečiojo dešimtmečio Rusijos didmiestį - tvyrančią įtampą auštant rytui, pirmųjų parduotuvių atidarymą, žmonių minią, plūstančią į turgų, gamyklas, Odesos tramvajus… Šen bei ten sušmėžuojantys plakatai su Lenino galvomis, liaudies džiaugsmai ir vargai, urbanistiniai peizažai, intymios miestiečių erdvės… Tai tikra kino kameros odisėja su "kino kine" efektu, arka sujungiančiu pradžią su pabaiga. Apskritai, tai tarsi dviguba istorija, brėžianti dvigubą naratyvą, kuriame veikia du pagrindiniai veikėjai: smalsi "kino akis" (stebėtojas) ir miestas (stebimas objektas). Lygiai taip pat, kaip ir fotoaparato objektyvas ir fotografuojamas objektas. Filmas nebuvo apie fotografiją, labiau apie gyvenimą, stebimą pro kameros linzę, tokį mums panašų ir pažįstamą.

Naujų potyrių ieškantys fotomanai vieningai nutarė - mums reikia žinių, ateinančių ne tik per praktiką, bendravimą, bet ir kiną. Taigi, naujas susitikimų ciklas tęsiasi - gegužės 2 d. (penktadienį) pradėsime šešių dalių BBC laidų peržiūrą “The Genius of Photography”, apie žymiausius darbus, padarytus pe visą fotografijos istoriją. Susitikimuose laukiame ir naujų narių, su uždegančiomis idėjomis ir pasiūlymais.

Klubas - auga

Airijos lietuvių fotoklubas “Fotomanai.LT” dažnai įvardijamas perspektyviausia ir sparčiausiai savo veiklą plečiančia lietuvių organizacija Airijoje, kurios narių skaičius virtualioje galerijoje išaugo nuo kelių dešimčių iki beveik trijų šimtų. Lankomumas itin padidėjo startavus naujai internetinei svetainei. Čia fotografijos mylėtojai talpina savo darbus atskirose nuotraukų kategorijose ir atiduoda jas kitų galerijos lankytojų teismui. Nuotraukas galima komentuoti ir vertinti. Tiesa, siekiant didesnio aktyvumo, vertinimas pakeistas į nematomą.

Per beveik dvejus gyvavimo metus fotomanai surengė tris parodas. Pirmąją - reportažą iš 2006 - aisiais birželį Maynooth’e vykusio bendro mažų Europos lietuvių bendruomeninių mokyklų festivalio “Draugystės tiltas” turėjo progos pamatyti daugybė po visą pasaulį išsibarsčiusių lietuvių – ekspozicija buvo pristatyta tais pačiais metais rugpjūtį Vilniuje surengtame Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seime, rugsėjį – Lietuvos Respublikos Ambasadoje Dubline. Lapkričio pradžioje ekspozicija pristatyta Kildare City Council. Nuotraukos iš “Draugystės tilto” papuošė ir Lauros Garbavičiūtės - Down knygą “Pasiilgau… (arba) Mes vienas kito angelai” apie Dublino lituanistinę mokyklėlę “4 Vėjai”, jos draugus bei visą Airijos lietuvių bendriją.

2006 - ųjų lapkritį dienos šviesą išvydo antroji klubo fotografijų paroda “Mūsų gyvenimas Airijoje”, kurią fotomanai skyrė ypatingai progai - Lietuvos ir Airijos diplomatinių santykių užmezgimo 15 metų jubiliejui paminėti. Ekspozicijoje – ne tik didžiulę išliekamąją vertę turintys kadrai iš lietuviškų renginių bei švenčių, bet ir kasdienybės akimirkos – savotiškas Airijos lietuvių gyvenimo atspindys.

Pernai metų kovą paroda “Mūsų gyvenimas Airijoje” atidaryta Lietuvos Respublikos Užsienio Reikalų Ministerijoje. Šįkart mums, lietuviams, dar ypatingesne proga – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.

Trečioji fotomanų paroda “Tolima - Artima” pristatyta praėjusį rudenį vykusio festivalio “Lietuvos dienos Airijoje” metu. Tiesa, tąkart fotomanai pirmą kartą popierių iškeitė į drobę. Specialiu būdu ant drobių atspausti darbai sukėlė diskusijų bangą. Vieni šia technika žavėjosi, kiti - vertino gana skeptiškai. Tad nuspręsta daugiau nebe eksperimentuoti ir ruošiant ekspoziciją Palangoje įsikūrusiems A.Mončio namams - muziejui, grįžta prie tradicinės technikos, tačiau pasirinkta kita koncepcija, paroda papildyta naujais darbais. Taigi, Šv.Patriko dienos proga dienos šviesą išvydo dar viena ekspozija - profesionalumu lenkianti ankstesniąsias parodas. Gegužėss 29 - 30 dienomis “Tolima - Artima” bus pristatyta Tauragėje įvyksiančio tarptautinio fotoklubų suvažiavimo metu, o rugsėjį - 31 - ąjame Tarptautiniame fotoseminare Nidoje.

Dėl susitikimų vietos skambinkite Ievai 087 0565200 arba Rūtai 085 1349564


« atgal
© kopyrait