Vardas
Slaptažodis
lten

naujienos

A.Mončio namuose - muziejuje Palangoje - trečioji fotomanų paroda “Tolima - Artima”

Antano Mončio namuose - muziejuje Palangoje eksponuojama trečioji Airijos fotomanų fotografijų paroda “Tolima - Artima”. Ekspozicija sulaukė aukščiausių įvertinimų ir iš eilinių muziejaus lankytojų, ir profesionalių menininkų, kurių nuomone, tokio aukšto lygio darbus pristatęs klubas negali vadintis mėgėjų klubu. A.Mončio namuose - muziejuje paroda bus eksponuojama iki balandžio pabaigos. Po to ją ketinama pristatyti gegužes 29 - 30 dienomis Tauragėje įvyksiančio tarptautinio fotoklubų suvažiavimo metu bei 31 - ąjame Tarptautiniame fotoseminare Nidoje rugsėjį.

Trečiąją fotomanų parodą “Tolima - Artima” Airijos lietuviai jau turėjo galimybę išvysti praėjusį rudenį vykusio festivalio “Lietuvos dienos Airijoje” metu. Ruošiant ją A.Mončio namams - muziejui, ekspozicija buvo papildyta naujais darbais, pateikta kita koncepcija. Parodą sudaro keturiasdešimt viena skirtingų formatų (A3, A2 ir A1) fotografija. Ekspoziciją reprezentuoja spalvinga Dariaus Jurašiaus fotografija “Cobh”, kurioje autorius įamžino Airijos uostamiesį Cobh’ą, garsėjantį dviem faktais - per šį uostą 1848-1950 m. į Ameriką emigravo du milijonai airių, ir jame prasidėjo legendinė, ir paskutinė, Titaniko kelionė. Šiai nuotraukai bei dar dviem - Raimondo Šeškausko “Ofisai” ir Vyginto Ranonio “Dock” - pasirinktas A1 formatas.

Parodoje “Tolima - Artima” taip pat pristatomi trys triptikai - Aleksandro Černiausko “Atokvėpis”, Ernesto Slivinsko “Dingle pusiasalis” bei dviejų autorių - Remigijaus Čižausko ir Vytauto Želnio - triptikas.

Dar viena naujovė - šioje parodoje darbai skirtingai apipavidalinti. Didžioji dalis darbų pasportuoti ir įrėminti, o likę, didesnių formatų, - atspausti ir paklijuoti ant puskartonio.

Paroda “Tolima - Artima” buvo atidaryta ypatinga - Šv.Patriko dienos - proga. Nors tikėtąsi sulaukti ir Airijos ambasadoriaus Lietuvoje Donal’o Denham’o, dėl gausybės tądien sostinėje vykusių Šv.Patriko dienai skirtų renginių, jis negalėjo atvykti. Džiugu, jog į atidarymą susirinko daugybė žaliais akcentais pasipuošusių fotografijos mylėtojų, pradedant ištikimaisiais A.Mončio muziejaus lankytojais, baigiant profesionaliais menininkais - apžiūrėti parodos atvyko Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Remigijus Treigys, rašytojas Rolandas Rastauskas, fotomenininkas Gytis Skudžinskas. Beje, R.Treigys ir R.Rastauskas atidaryme dalyvavo neveltui - jie padėjo atrinkti darbus parodai ir davė puikių patarimų. Ačiū jiems už viziją ir koncepciją. Parodos atidarymo nebuvo galima įsivaizduoti ir be mūsų “krikštatėvio” - klubo “Palangos fotoklubas 750”, po viešnagės Dubline tapusio fotomanų ištikimaisiais bičiuliais. Tokio operatyvumo ir kruopštumo jiems reikia pavydėti. Fotoklubiečiai įrėmino darbus, pakabino, klausė, ar daugiau nereikia pagalbos. Pritrūkus vinių, fotoklubietė Jurga Kononovaitė be jokių problemų dviračiu “nurūko” keletą kilometrų jų paimti.

Į parodos atidarymą atvyko ir Tauragės fotoklubo “Fotojūra” nariai: Sigitas Kancevyčius, Vytautas Butkus, Romualdas Vaitkus… Tauragės miesto savivaldybės mero ir klubo vardu įteikė labai menišką gėlių puokštę, padovanojo kompaktinį diską su nuotraukomis iš Dublino.

Būtų tikras “dizasteris” nepaminėti klubo įkūrėjo Ado Sendrausko, kuris prisiėmė parodos kuratoriaus pareigas ir pasirūpino visais techniniais dalykais - pasportais, stiklais, rėmais, nuotraukų spausdinimu… Ir net išmokė, kaip ir kokiu šriftu spausdinti nuotraukų aprašymus bei priminė apie lietuviškas kabutes.

Ačiū ir leidybinės firmos “Druka” vadovei Renatai Budvytienei už išleistą nuostabų plakatą!

Verta pripažinti, jog pats svarbiausias asmuo šioje istorijoje vis dėlto yra verslininkas Valdas Kasakaitis iš Killarney. Be jo finansinės paramos ši paroda nebūtų išvydusi dienos šviesos. Na, gal ir būtų, bet būkime realistais - streso dozė neišvengiamai viršytų visas normas.

Didžiausia padėka ir Palangos savivaldybei, kuri, norėdama atsidėkoti už priėmimą Dubline, po parodos atidarymo dovanojo furšetą viešbučio “Vėtra” restorane “Pelikanas”. Skambant airiškai muzikai, gurkšnojome vyną, ragavome užkandžių ir džiaugėmės atlikę dar vieną nelengvą užduotį. Vėliau veiksmas persikėlė į konferencijų salę, kur ant didžiulio projektoriaus peržiūrėjome kadrus iš palangiškių viešnagės Dubline. Malonu, kai projektai turi tęstinumą…

O be A.Mončio namų - muziejaus direktorės Loretos Turauskaitės apskritai nieko nebūtų įvykę. Mums didelė garbė pristatyti parodą šiame muziejuje. Ačiū jai už tai!!! Ir už daug daugiau…

Ir dar keletas padėkų…

Airijos lietuvių bendruomenei bei Lietuvos ambasadai Dubline už parodytą kelią ir palaikymą.

LIUDAI ir EDGARUI - už tai, kad buvo kartu atidarant parodą!

Ir ačiū jums, fotomanai, už tai, kad esate!!!


« atgal
© kopyrait